W czasie naszej podróży w tym roku zajadaliśmy się w Malezji i Singapurze pysznymi roti canai podawanymi wraz z sosem curry (na przykład sos z curry z kurczaka lub baraniny). Najczęściej jada się je na śniadanie ale oczywiście można je kupić przez cały dzień. Kosztują grosze - około 1 zł za sztukę (w cenie również sosik) i smakują jak dla mnie rewelacyjnie! Ze zrobieniem ich jest nieco zachodu, a że cena bardzo niska więc niewiele osób robi je w domu, zazwyczaj jada się je na mieście (a kupić je można prawie na każdym kroku). Roti canai były więc podstawą i naszego żywienia i bardzo chciałam odtworzyć ten smak w domu. Powiem z góry - nie było łatwo! Nawet nie jest to kwestia ciasta, które można wykonać z dostępnych u nas składników, to raczej formowanie przysparza kłopotów o czym można się przekonać z filmiku na tej oto stronie. Oglądaliśmy dziesiątki panów robiących te chlebki w Malezji i wygląda to bardzo prosto, jednak pierwsze wrażenie jest mylące ;-) Wiem co mówię bo próbowałam :-) Wyszły mi jak na pierwszy raz bardzo dobrze, smakowały świetnie wraz z sosikiem z curry, które ostatnio ugotowałam. Palce lizać!
Same roti canai wzięły swój początek w południowych Indiach, uległy modyfikacji w Malezjii i obecnie cieszą się ogromna popularnością i w Malezji i w Singapurze (tam nazywane Roti Paratha). Oryginalny przepis tutaj.
Roti Canai
580 g zwyczajnej mąki pszennej
1 i 1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cukru
1/2 - 3/4 szklanki płynnego ghee (klarowanego masła)
1 jajko, lekko roztrzepane
3/4 szklanki pełnego mleka
1/2 szklanki wody
Ciasto można wyrabiać ręcznie lub za pomocą miksera z hakiem do ciasta, co jest opcją dużo szybszą i ułatwiającą życie. Wpierw mieszamy mąkę, sól, cukier i 1/4 szklanki ghee. Miksujemy na 1-wszej prędkości do wymieszania się dokładnie i dodajemy mleko, wodę i jajko, miksujemy nadal aż uzyskamy jednolitą konsystencję. Nastepnie miksujemy na 2-giej prędkości około 4-5 minut by uzyskać gładkie elastyczne ciasto. Powinno być ono nieco lepkie lecz nie mokre. Dzielimy ciasto na kawałki ok 112 g (wyjdzie 8-9 sztuk) i każdy kawałek formujemy w kulkę i smarujemy z wierzchu dokładnie ghee (ok 1 łyżeczka ghee na 1 kawałek ciasta). Kulki przekładamy do płaskiego pudełka, układając je obok siebie. Pudełko lekko przykrywamy (wieczkiem lub ściereczką) i zostawiamy na ok. 6 godzin. Można też tak przygotowane ciasto przełożyć w pojemniku do lodówki by wykorzystać kolejnego dnia. Trzeba jednak pamiętać, by wyjąć je kilka godzin przed przygotowaniem chlebków gdyż ciasto powinno mieć temperaturę pokojową (w Malezjii to 30 C) - wtedy jest plastyczne i można je odpowiednio uformować.
By uformować chlebki potrzebujemy dużą gładką powierzchnię. Według przepisu powinno się ją obficie wysmarować płynnym ghee, lecz niestety w naszych warunkach ghee w temperaturze pokojowej (ok 20 C) przybiera formę stałą i to bardzo utrudnia formowanie ciasta. Więc metodą prób i błędów doszłam do wniosku, że przy formowaniu ciasta najlepiej posłużyć się zwykłym olejem. Tak więc wysmarowałam mój stół kuchenny olejem, chwilę ogrzałam kulki ciasta w dłoni i podobnie jak tutaj pokazane, zaczęłam rozciągać (pierwsze próby metodą zaawansowaną dały dosyc słabe rezultaty, ciasto się rozrywało, ale może to była kwestia tego, że użyłam też z początku ghee to smarowania stołu, które to ghee w temp 20 C traciło swoje właściwości "poślizgowe" :-)). Najlepiej wykorzystać metodę numer dwa czyli rozciąganie. Poszło mi dobrze, ale chyba aż tak cieniutkiego ciasta nie osiągnęłam co w efekcie dało i owszem bardzo dobry smak, ale nie wyszły mi one tak "puszyste" jak w oryginale. Tak więc rozciągamy ciasto, idealnie byłoby do średnicy ok 60 cm. Wiem, wiem, to trudne, mnie też wyszły nieco mniejsze. Potem kropimy po wierzchu rozpuszczonym ghee i składamy po 1/4 do środka z obu stron, a potem tak samo po 1/4 z dołu i z góry. Można też je zwijać w ślimaczki. Tak przygotowane chlebki wrzucamy na rozgrzaną patelnię (z łyżeczką ghee) i smażymy z obu stron po parę minut. Gdy mamy już kilka sztuk powinno się je "spulchnić" uderzając dłońmi gwałtownie z obu stron. Podajemy gorące wraz z gorącym sosem curry. Przed rozpoczęciem formowania polecam pooglądać filmik na tej stronie.
Jak ja lubię takie chlebki:)
ReplyDeleteLubie takie egzotyczne pieczywo, to swietny dodatek do nietypowych dan!
ReplyDeleteBardzo ciekawy przepis, lubię takie rzeczy:) Na pewno świetnie smakuje:)
ReplyDeletehmm...
ReplyDeleteciekawe, ciekawe ;]
http://www.karmel-itka.blogspot.com
http://www.slodkakarmel-itka.blogspot.com
Bardzo apetycznie wygląda.
ReplyDeletejak ja lubię takie chlebki koniecznie muszę sobie zrobić:)
ReplyDeleteRozumiem że należy dodać tylko roztrzepane białko?
ReplyDeleteTomku - dodajemy całe jajko. Tylko rozbełtane :-)
ReplyDeleteroti to raczej nalesnik niz chlebek. smakuje pysznie takze na slodko np. z miodem. jest jeszcze wersja z nadzieniem, nie pamietam jak sie nazywa niestety.
ReplyDeleteMurtabak. Zawiera mięso i warzywa i jest wtedy daniem obiadowym.
DeleteRoti prata śniadaniowa jest albo czysta, albo z jajkiem, albo z serem. Spotkałam się też na słodko z bananem i truskawkami
Tak naprawdę roti to indyjski płaski chleb rozpowszechniony przez indyjskich emigrantów min. w Malezji właśnie.Tą zazwą roti określa się wszelkie odmiany hinduskich płaskich chlebków wykonywanych różną techniką.
ReplyDeleteChleb (placki) roti podaje się do hinduskiej potrawy,która nosi dokładnie taką samą nazwę-Roti i jest jak wspomniałaś przygotowuje się ją na kurczaku lub baraninie,ale jest też wegetariańska wersja w pewnych rejonach.Do tego żelazny zestaw przypraw w których dominuje masala i kumin rzymski oraz fasolka wężowa (podobna do szparagowej),szatkowana świeża kapusta,ziemniaki i jajka ugotowane na twardo.
Roti canai to konkretnie nazwa chlebka roti z sosem curry. Rodzajów roti jest mnóstwo, roti telur (z jajkiem), roti pisang (z bananem), roti sardin (z sardynkami), roti bawang (z cebulą) i ze wszystkim innym, z czym tylko można przyrządzić taki placek ;). Pycha!
ReplyDeleteAnkara
ReplyDeleteAntalya
istanbul
Ordu
izmir
OLİ4V
whatsapp görüntülü show
ReplyDeleteücretli.show
YSY7
görüntülü.show
ReplyDeletewhatsapp ücretli show
G7SLS
aydın evden eve nakliyat
ReplyDeleteyozgat evden eve nakliyat
kırklareli evden eve nakliyat
antep evden eve nakliyat
konya evden eve nakliyat
42J
582DE
ReplyDeleteMersin Şehirler Arası Nakliyat
Kayseri Parça Eşya Taşıma
Karabük Şehir İçi Nakliyat
Kütahya Lojistik
Urfa Şehir İçi Nakliyat
Gümüşhane Lojistik
Uşak Parça Eşya Taşıma
Kastamonu Lojistik
Ünye Boya Ustası
834C0
ReplyDeleteAdana Evden Eve Nakliyat
order sustanon
order halotestin
Silivri Fayans Ustası
testosterone propionat for sale
Çerkezköy Evden Eve Nakliyat
steroids for sale
Kırıkkale Evden Eve Nakliyat
buy anapolon oxymetholone
722B0
ReplyDeleteAlya Coin Hangi Borsada
İstanbul Lojistik
Eskişehir Evden Eve Nakliyat
Denizli Parça Eşya Taşıma
Malatya Parça Eşya Taşıma
Osmaniye Parça Eşya Taşıma
Kırıkkale Evden Eve Nakliyat
Sinop Lojistik
Kocaeli Parça Eşya Taşıma
327E7
ReplyDeletekütahya yabancı görüntülü sohbet siteleri
bitlis bedava görüntülü sohbet
muş sesli sohbet odası
muş telefonda görüntülü sohbet
muş görüntülü sohbet sitesi
van canlı sohbet
diyarbakır görüntülü sohbet sitesi
bolu bedava sohbet odaları
canli goruntulu sohbet siteleri
993E8
ReplyDeleteIstanbul Görüntülü Canlı Sohbet
Sesli Sohbet Sesli Chat
Hatay Yabancı Görüntülü Sohbet
istanbul muhabbet sohbet
diyarbakır sohbet muhabbet
Siirt Canlı Sohbet
tekirdağ görüntülü sohbet ücretsiz
Antalya Rastgele Sohbet
erzurum en iyi ücretsiz sohbet uygulamaları
ECB93
ReplyDeletekayseri canlı görüntülü sohbet siteleri
Amasya Bedava Sohbet Chat Odaları
rastgele sohbet
bedava sohbet odaları
Ardahan Kadınlarla Sohbet
bedava sohbet chat odaları
canlı ücretsiz sohbet
Çorum Canli Goruntulu Sohbet Siteleri
kırklareli sohbet siteleri
DE599
ReplyDeleteYayladere
Hemsin
Pülmür
İnhisar
Üsküdar
Bayramören
Avcılar
Yalıhüyük
Otlukbeli
B0CC4
ReplyDeletepoocoin
phantom
satoshi
trezor suite
ledger live
aave
ledger desktop
trezor suite
quickswap
DB1CE
ReplyDeleteyearn finance
defillama
shapeshift
quickswap
uniswap
dexscreener
dao maker
spookyswap
pancakeswap