Przepisy

17 August 2016

Kokosanki


Kokosanki zawsze kupowałam w cukierni i nie przyszło mi na myśl żeby je samej zrobić. Wczoraj robiąc porządki w szafce znalazłam worek wiórków kokosowych i po krótkich poszukiwaniach w necie szybciutko upiekłam całą blachę tych pyszności :) 
Oryginalny przepis znalazłam tutaj :)
Kokosanki są mięciutkie, wilgotne w środku i pysznie kokosowe :) Szybki i smaczny pomysł na wykorzystanie białek które zostają nam często w kuchni.

Kokosanki

300 gr wiórków kokosowych
85 gr masła
4 białka
85 gr cukru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

Wiórki przesypujemy do miski. Masło topimy w rondelku i zalewamy wiórki mieszając. Ubijamy białka na sztywno, na koniec dodajemy stopniowo cukier stale ubijając i na końcu mąkę ziemniaczaną. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. W zmoczonych wodą dłoniach formujemy kulki nieco większe od orzecha, układamy na blasze i lekko spłaszczamy. Mnie wyszło koło 30 sztuk więc trzeba układać w miarę gęsto :)
Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 C i pieczemy około 15 minut aż się lekko zezłocą. Studzimy i gotowe :)

16 August 2016

Zielone curry z dorszem


Wczoraj przygotowałam kolejne curry lecz tym razem tajskie. Mam w lodówce słoiczki z pastami curry, zawsze też mam pod ręką puszkę mleczka kokosowego a reszta to już drobiazg :)
Postanowiłam przygotować pyszne zielone curry z zielonymi warzywami i kawałkami fileta z dorsza. O ile indyjskie curry możemy przygotować wcześniej to tajskie curry przygotowujemy tuż przed podaniem. Do tego obowiązkowo ryż jaśminowy :)

Zielone curry z dorszem

50 gr pasty curry zielonego
1 puszka mleczka kokosowego (400 ml)
1 mała cukinia (ok 15 cm długości) pokrojona na nieduże kawałki
mała garść fasolki zielonej świeżej (można dać ewentualnie mrożoną), pokrojonej na 3 cm kawałki
garść zielonego mrożonego groszku
ok 200 gr fileta z dorsza, pokrojonego na mniejsze kawałki (u mnie kostka ok 2 cm)
świeża kolendra, pokrojona niezbyt drobno

Na dużą patelnie wykładamy pastę curry i 1/3 mleczka kokosowego. Smażymy mieszając aż się rozpuści i dolewamy resztę mleczka. Gdy się zagotuje dodajemy warzywa i gotujemy na średnim ogniu aż będą prawie gotowe. Na końcu dodajemy kawałki ryby i gotujemy delikatnie mieszając jeszcze 3-4 minuty aż ryba będzie ugotowana. Na koniec posypujemy świeżą kolendrą i podajemy z ryżem jaśminowym. Smacznego :)

15 August 2016

Curry ze słodkich ziemniaków i zielonego groszku


Kolejne pyszne curry. Pachnące o kremowej konsystencji. Uwielbiam curry z mleczkiem kokosowym :) A raczej powinnam przyznać, że każde curry uwielbiam. Podczas mojego rocznego pobytu w Indiach zakochałam się w kuchni azjatyckiej i tak już mi zostało. Stąd często kuchnia wschodu gości na moim stole. To curry, podobnie jak i większość innych to proste danie. Jak ktoś zgromadzi sobie w domu małą kolekcję najczęściej używanych przypraw to pozostaje już tylko kupić podstawowe składniki i zabrać się do gotowania. Gorąco polecam. Oczywiście podajemy z ryżem, najlepiej z pachnącym basmati :)

Curry ze słodkich ziemniaków i zielonego groszku

2 łyżki oleju
duża cebula drobno posiekana
2 łyżeczki kminu w proszku
3 łyżeczki kolendry w proszku
1 i 1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki chilli
1 puszka pomidorów (lub 2-3 duże świeże pomidory obrane ze skórki i posiekane)
2 średnie słodkie ziemniaki
1 szklanka zielonego groszku (mrożonego)
ok. 270 ml mleczka kokosowego ( z puszki)

W rondlu rozgrzewamy olej, dodajemy cebulę i smażymy mieszając aż stanie się szklista, wtedy dodajemy przyprawy i smażymy mieszając ok 30 sekund, aż poczujemy ich zapach. Wtedy dodajmy posiekane pomidory i smażymy mieszając na średnim ogniu aż powstanie sos. Słodkie ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę (ok. 2 cm) tuż przed dodaniem gdyż szybko zaczynają brązowieć. Dodajemy je do sosu, dodajemy też groszek i zalewamy mleczkiem kokosowym. Po zagotowaniu przykrywamy i dusimy co jakiś czas mieszając aż ziemniaki będą miękkie. Gotowe :)

14 August 2016

Curry z kalafiora z soją



To pyszne curry zrobiłam parę miesięcy temu ale miałam problemy z lapkiem i nastąpiła dłuższa przerwa we wpisach. Mam nadzieję, że już bardziej regularnie będą pojawiać się nowe przepisy :)
Curry jest proste, bardzo aromatyczne, świetne na letni obiad. Ja dodałąm kostkę sojową co oczywiście jest opcjonalne. Oczywiście podajemy z ugotowanym na sypko ryżem, najlepiej basmati :)

Curry z kalafiora z soją

1 nieduży kalafior, umyty i podzielony na małe różyczki
2 cebule posiekane
pół puszki pomidorów (lub 2 duże świeże obrane ze skórki) - posiekane
parę łyżek oleju
łyżka startego świeżego korzenia imbiru
1/2 łyżeczki nasion kminu
kilka świeżych listków curry (można kupić w sklepach z orientalną żywnością)
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki ostrego chilli w proszku
1 łyżeczka przyprawy "garam masala"
woda 
1 szklanka kostki sojowej (opcjonalnie)
świeża kolendra do posypania przed podaniem (opcjonalnie)

Do rondla wlewamy parę łyżek oleju, gdy będzie gorący wrzucamy kmin, listki curry i starty imbir, smażymy mieszając dłuższą chwilę, następnie dodajemy cebulę i smażymy mieszając aż się lekko zezłoci. Dodajemy wtedy pokrojone w kostkę pomidory, kurkumę, sól i mieszając smażymy kilka minut aż powstanie sos. Dodajemy przyprawę "garam masala" i chilli i mieszamy. Wrzucamy różyczki kalafiora i smażymy w sosie mieszając 2-3 minuty. Zalewamy wodą tak by kalafior był do połowy w płynie. Lepiej nie nalać zbyt dużo, zawsze można dolać troszkę w czasie gotowania. Gotujemy aż kalafior będzie miękki. Jeśli chcemy dodać kostkę sojową dolewamy nieco więcej wody (lecz nie zbyt dużo) i wrzucamy kostkę na około 5 minut przed końcem duszenia kalafiora (gdy jest na wpół miękki). Soja wsiąknie aromatyczny sos. W razie potrzeby można dodać odrobinę wody, gdyby sosu było mało.
Przed podaniem posypujemy posiekaną świeżą kolendrą. 
Smacznego !

6 April 2016

szarlotka mocno jabłkowa


Przepis na tą przepyszną szarlotkę wyciągnęłam od kolegi, który gotuje i piecze niesamowite rzeczy. I choć robiłam już kiedyś niezbyt udane podejście do innego przepisu na szarlotkę, postanowiłam dać sobie jeszcze jedną szansę. I tym razem wyszła niesamowicie pyszna. Malutko ciasta i bardzo dużo jabłek. Można by się pokusić o określenie że jest to szarlotka dietetyczna ;) Z całego serca zachęcam do wypróbowania przepisu i jestem przekonana że wtedy i u Was zagości już na stałe. Tej szarlotce nie można się po prostu oprzeć :))))
Poniższy przepis jest na podwójną porcję ciasta na tortownicę 22 cm średnicy. Połowę ciasta której nie będziemy używać zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do zamrażalnika. Będzie jak znalazł na kolejny raz :)

Szarlotka mocno jabłkowa - porcja na 2 szarlotki:

2 szklanki mąki pszennej
3/4 szklanki cukru
250 gr masła
1 całe jajo
2 żółtka
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
 i oczywiście jabłka - szara reneta ok 1-1,3 kg na jedną szarlotkę

Do malaksera wsypujemy mąkę, cukier, proszek do pieczenia, dodajemy masło i miksujemy. Następnie dodajemy jajo i żółtka i miksujemy aż do uzyskania kuli. W razie potrzeby dodać można łyżkę zimnej wody.
Ciasto wyjmujemy, dzielimy na pół, połowę zawijamy i zamrażamy a drugą połowę wkładamy na parę godzin do lodówki.
Przed pieczeniem nagrzewamy piekarnik do 180 C. Smarujemy tortownicę (22 cm) masłem, połową ciasta z lodówki wyklejamy spód i podpiekamy ok 20 minut aż będzie złocisty. Resztę ciasta zawijamy i wkładamy do zamrażalnika, będzie nam go łatwiej potem zetrzeć na wierzch szarlotki.
Obieramy renety i ścieramy na tarce (duże oczka). Wykładamy starte jabłka następnie na podpieczony spód i na wierzch trzemy resztę ciasta która się w międzyczasie schlodzila w zamrażalniku (również na dużych oczkach).
Całość wkładamy do pieca i pieczemy ok 40 minut aż wierzch się zrumieni. Ja na ostatnie 10 minut włączam termoobieg :)
Po wyjęciu z pieca zostawiamy w tortownicy aż do wystygnięcia (stawiam na kratce) i po przełożeniu na talerz posypujemy cukrem pudrem. Gotowe. Smakuje najlepiej jeszcze lekko letnia :)))



4 April 2016

Pieczona perliczka


Tuż przed Wielkanocą udało mi się kupić świeżutką perliczkę. Pamiętam, że dawno temu jadłam raz w restauracji i bardzo mi smakowała. Mięsko jest ciemne, ma wyrazisty ale delikatny smak. Jedyny problem to to że ptaszek jest chudziutki i należy go odpowiednio przygotować by podczas pieczenia nie wysechł zbytnio. Znalazłam łatwy przepis na upieczenie perliczki tutaj i tak też ją przygotowałam. Wyszła pysznie :) Najlepiej ją zjeść zaraz po upieczeniu. Nie ukrywam, że zjedliśmy po połowie na kolację :))) Choć perliczka ważyła ponad kilo to nie ma na niej aż tak dużo mięsa. Może starczyć na dwie duże porcję lub cztery skromne.

Pieczona perliczka

perliczka świeża ok 1200 gr
opakowanie boczku wędzonego w plasterkach (ok. 200 gr)
2-2,5 litra solanki
1 większe jabłko - szara reneta
1/2 łyżeczki majeranku suszonego
pieprz

Dzień wcześniej, oczyszczamy i myjemy dokładnie perliczkę, sprawdzamy czy wewnątrz nie ma podrobów i szyi, jeśli są wyciągamy. Szyję można zamrozić i wykorzystać do gotowania rosołu, na pewno doda aromatu. Perliczkę na noc moczymy w solance - na pół litra wody potrzeba 1 łyżkę soli. Najlepiej sól rozpuścić w szklance gorącej wody i następnie wymieszać z zimną wodą. Wkładamy perliczkę do zimnej solanki by była całkiem zanurzona w  płynie, przykrywamy   i odstawiamy na noc do lodówki.
Kolejnego dnia wyciągamy z solanki dokładnie wycieramy (najlepiej papierowymi ręcznikami) i zostawiamy jeszcze na kilka godzin w lodówce. 
Perliczkę przed pieczeniem wyciągamy z lodówki. Obieramy jabłko i kroimy w niewielką kostkę, mieszamy z majerankiem i nadziewamy perliczkę, a następnie okładamy perliczkę plasterkami boczku i obwiązujemy nicią by boczek nie zsunął się podczas pieczenia. Posypujemy pieprzem, nie solimy bo po całonocnym moczeniu w solance mięso będzie dość słone.
Perliczkę umieszczamy w żaroodpornym naczyniu, podlewamy niewielką ilością wody (ok 1/3 szklanki). Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 230 C na ok. 20 minut, potem skręcamy temperaturę do 180 C i pieczemy kolejną godzinę a na końcu odkrywamy naczynie i dopiekamy jeszcze ok 20 minut tak by boczek się zrumienił (w razie potrzeby włączyć termoobieg). Podczas pieczenia polewamy perliczkę co jakiś czas wytworzonym płynem.
Upieczoną perliczkę wyciągamy z pieca i przekładamy na deskę, okrywamy szczelnie folią aluminiową i odstawiamy na ok. 15 minut. Następnie kroimy perliczkę na porcje i serwujemy od razu wraz z upieczonym wewnątrz jabłuszkiem. 

Perliczka tuż przed włożeniem do pieca


26 March 2016

Hot Cross Buns na Wielkanoc z życzeniami :)


Przede wszystkim życzę wszystkim którzy odwiedzają mój blog - Wesołych i Zdrowych Świąt Wielkanocnych :)
A poniżej przepis na kolejną, czwartą już wersję tradycyjnych bułeczek angielskich przygotowywanych na Wielkanoc. Tym razem bułeczki z żurawiną i skórką otartą z pomarańczy. Przepis oryginalny tutaj

Hot Cross Buns z żurawiną i skórką z pomarańczy

skórka otarta z 2 pomarańczy
sok wyciśnięty z 1 pomarańczy
100 gr suszonej żurawiny
250 ml mleka
50 gr masła pokrojonego w kostkę
1 duże jajko
500 gr mąki pszennej chlebowej
15-18 gr świeżych drożdży
2 łyżeczki przyprawy "mixed spice" 
1 łyżeczka soli
100 gr drobnego cukru do wypieków
odrobina oleju do wysmarowania miski

pasta do zrobienia krzyżyków:
50 gr mąki
70-80 gr wody

syrop do glazury:
50 gr wody
50 gr cukru

Mleko z masłem podgrzewamy w rondelku na małym ogniu aż masło się rozpuści. Zdejmujemy z kuchenki. 
Żurawinę zalewamy 75 ml gorącej wody i sokiem z 1 pomarańczy - ja sugeruję namoczyć żurawinę tylko w soku pomarańczowym.
W dzieży mieszamy mąkę, sól, cukier, przyprawę, skórkę otartą z pomarańczy i dodajemy jajko. Do letniego mleka z masłem dodajemy drożdże i mieszamy aż się rozpuszczą i dodajemy do mąki i miksujemy (hakiem) ok 4 minut. Osączamy żurawinę i dodajemy do ciasta i wyrabiamy jeszcze 2 minutki aż żurawina wymiesza się z ciastem.
Ja ciasto jeszcze chwilkę wyrabiałam na stolnicy lekko podsypując mąką, gdyż ciasto jest nieco kleiste. Następnie przekładamy je do miski nasmarowanej olejem, przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia około godziny (ciasto ma podwoić swoją objętość). Następnie dzielimy ciasto na 16 równych części i formujemy bułeczki. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy lnianą ściereczką i zostawiamy na ok godzinę do wyrośnięcia.
Gdy bułeczki ładnie wyrosną przygotowujemy pastę do krzyżyków (nie może być zbyt gęsta ani zbyt lejąca), przekładamy ją do niewielkiego woreczka, nacinamy róg i wyciskając pastę robimy wzór krzyża na bułeczkach. Bułeczki wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 C na około 20 minut aż bułeczki się pięknie zrumienią.
Gdy bułeczki się pieką przygotowujemy syrop, czyli zagotowujemy wodę z cukrem. Bułeczki po wyjęciu z pieca od razu smarujemy syropem i przekładamy na kratkę by wystygły.
Najlepiej smakują świeżutkie, przekrojone i posmarowane masełkiem :)
Smacznego!


20 March 2016

aromatyczny gulasz z indyka w sosie grzybwym


Dziś łatwy i bardzo smaczny gulasz z udźca indyczego w pieczarkami i suszonymi prawdziwkami.
Świetnie smakuje z kopytkami, kasza czy kluseczkami.

Gulasz z indyka w sosie grzybowym

1 kilo udźca z indyka - mięso bez skóry i bez kości, pokrojone w kostkę ok 2-3 cm
2 średnie cebule posiekane
500 gr małych pieczarek
40-50 gr masła
2-3 łyżki oleju
spora garść suszonych prawdziwków (namoczyć na noc)
100 ml białego wytrawnego wina
200 ml śmietanki 30 %
sól/pieprz do smaku

Grzyby namoczone podgotowujemy, jeśli całe a nie krojone to po podgotowaniu kroimy na plasterki. Wodę z gotowania zatrzymujemy.
Oczyszczamy pieczarki i kroimy na połówki. Na dużej patelni rozpuszczamy polowe masła i smażymy połowę pieczarek aż się lekko zrumienią. Wyciągamy i na drugiej połowie masła smażymy resztę pieczarek. Również wyciągamy.
W rondlu smażymy kilka minut cebulę na oleju aż stanie się miękka i szklista, dodajemy mięso i na dużym ogniu smażymy mieszając kilka minut. Dolewamy wino i po chwili wodę z grzybów i prawdziwki, a gdy się zagotuje to dodajemy też pieczarki, doprawiamy solą i pieprzem i dolewamy śmietankę. Dusimy na małym ogniu ok 15 minut a potem ściągamy pokrywkę i gotujemy dalsze ok 15 minut aż sos zgęstnieje. Gotowe :)

14 March 2016

Zapiekanka rybaka czyli Fisherman's Pie


Dziś danie z Wysp :) Fajna zapiekanka z rybą i krewetkami, a dzięki dodatkowi wędzonej ryby jest bardzo aromatyczna. Niestety gorącą trudno się dzieli ale za to smakuje świetnie co chyba jest najważniejsze.
Ja moją zapiekankę przygotowałam dla dwóch osób na dwa dni, ale śmiało taka ilość można podzielić również na 6 porcji. 

Zapiekanka rybaka - Fisherman's Pie

400 gr filet z dorsza w kawałkach (bez skóry i ości)
250 gr krewetek (kupiłam mrożone, już obgotowane)
300 gr wędzonej ryby - użyłam halibuta - również bez ości i skóry
3 szklanki mleka
3 łyżki mąki (czubate)
50-60 gr masła
sól/pieprz
3/4 szklanki kukurydzy z puszki
4 jajka ugotowane na twardo (obrane)
natka pietruszki

na pure:
800-900 gr ziemniaków
2-3 łyżki masła
mleko
 
Przygotowujemy sos - w rondlu podsmażamy masło z mąką, gdy zasmażka jest gotowa dolewamy stopniowo mleka stale mieszając. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Dodajemy rybę (dorsza) rozdrobnionego na nieduże kawałki, krewetki i lekko rozdrobnioną wędzoną rybę. Delikatnie mieszamy i dodajemy osączoną kukurydzę i gotujemy na małym ogniu parę minut.
Przelewamy sos do formy. Na wierzchu układamy połówki jajek. Posypujemy po wierzchu posiekaną natką pietruszki.
Gotujemy wcześniej ziemniaki i gorące po odcedzeniu przeciskamy przez praskę, dodajemy masła i po odrobinie mleka, mieszamy, doprawiamy do smaku. Ziemniaki delikatnie nakładamy łyżką na sos i na końcu ostrożnie wyrównujemy wierzch i robimy wzorek widelcem. na wierzch kładziemy w paru miejscach odrobinę masła. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180-190 C na około 30 minut. Podajemy od razu po wyjęciu. 
Smacznego :)




4 March 2016

Pikantna zupa marchewkowa z soczewicą


No i następa zupka. Tym razem nieco słodka i pikantna gęsta zupa z marchewki. Pięknie pachnie i pysznie smakuje. Kolejna zupa na zimne jeszcze dni. 
Kolejny przepis z mojej małej książeczki "A Little Book of Soups".

Pikantna zupa marchewkowa z soczewicą

2 łyżki oliwy
1 w miarę duża cebula posiekana
szczypta gałki muszkatołowej
1 łyżeczki łagodnej przyprawy curry
1,5 kg marchewki obranej (3/4 z grubsza pokrojonej a 1/4 w mała kostkę)
1 litr wywaru warzywnego lub drobiowego/mięsnego
120 gr czerwonej soeczewicy dobrze wypłukanej pod bierzącą wodą
pół szklanki mleczka kokosowego
80-100 ml śmietany 18%
sól/pieprz do smaku
pęczek świeżej kolendry

W rondlu smażymy na wolnym ogniu na oliwie cebulkę z gałką muszkatołową i przyprawą curry przez 5-10 minut aż cebula będzie miękka. Dodajemy grubiej pokrojone marchewki, wywar i gotujemy 20-25 minut. Miksujemy blenderem aż konsystencja będzie gładka, ponownie stawiamy na ogniu i dodajemy marchewkę w kostkę i soczewicę i gotujemy na małym ogniu jeszcze ok 20 minut. Dodajemy następnie mleczko kokosowe, śmietanę i 2 łyżki świeżej kolendry posiekanej i gotujemy jeszcze kilka minut. Podajemy posypaną posiekaną świeżą kolendrą. 
Smacznego

29 February 2016

Bakewell Tart - tarta migdałowa


Dawno temu upiekłam tą tartę i bardzo mi posmakowała więc kilka dni temu upiekłam ją ponownie :) Taka Brytyjska klasyka. Nie jest zbyt słodka i pysznie migdałowa. Przepis zaczerpnęłam z małej książeczki "Be-Ro Home Recipies"
Myślę, że można ją równie dobrze zrobić w formie mazurka na Wielkanoc. Polecam bo pyszna :)
Przepis na tartę o średnicy 25 cm.

Bakewell Tart- tarta migdałowa

kruche ciasto:
300 gr mąki
80 gr masła
80 gr smalcu
60 gr drobnego cukru do wypieków
85 gr bardzo zimnej wody

nadzienie:
2-3 łyżki dżemu
150 gr masła w temperaturze pokojowej
150 gr drobnego cukru do wypieków
200 gr mielonych migdałów
100 gr mąki ryżowej
2 jajka
opcjonalnie - kilka kropel aromatu migdałowego
garść zblanszowanych i obranych migdałów do dekoracji (połówki)

Przygotowujemy dzień wcześniej kruche ciasto - do malaksera wrzucamy mąkę, cukier, masło i smalec i miksujemy chwilkę i potem dodajemy wodę, miksujemy do utworzenia się kuli ciasta. Zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki.
Wałkujemy ciasto (odkładając część na przybranie) i wykładamy na posmarowaną masłem foremkę. Przycinamy ciasto do foremki i wkładamy na parę godzin do lodówki.
By przygotować nadzienie miksujemy mikserem masło i cukier  aż stanie się puszyste. Dodajemy stopniowo migdały wymieszane z mąką ryżową i jajka stale miksując. 
Spód tarty smarujemy cienko dżemem, wykładamy na to nadzienie i rozsmarowujemy. 
Pozostałe ciasto wałkujemy, tniemy na cienkie paseczki i dekorujemy wierzch tarty ( robimy kratkę).
Układamy na wierzchu migdały i wkładamy całość do pieca nagrzanego do 190 C i pieczemy ok 35 minut, aż tarta się ładnie zrumieni na wierzchu.
Gdy przestygnie przekładamy na talerz. Gotowe :)


26 February 2016

Libańska zupa z soczewicą i cieciorką


To już trzecia zupa z bardzo fajnej małej książeczki "A Little Book of Soups". Tym razem nieco wschodnie klimaty :) Zupa nie tylko jest pożywna i nie bardzo kaloryczna ale też kolorowa co o tej porze roku z pewnością jest na plus. Bardzo prosta i stosunkowo szybka w przygotowaniu i na drugi dzień smakuje jeszcze lepiej :) Doskonała na zimę. Gorąco polecam !

Libańska zupa z soczewicą i cieciorką

2 łyżki oliwy
2 średnie cebule drobno posiekane
2-3 ząbki czosnku posiekane
4 łyżeczki mielonego kminu (rzymskiego - nie kminku)
4 łyżeczki mielonej kolendry
szczypta mielonego cynamonu
2 łyżeczki pasty "harissa"
1 czerwona papryka oczyszczona z nasion i pokrojona w małą kostkę (0,5 cm)
2 łyżeczki pure pomidorowego (użyłam małą puszeczkę koncentratu Pudliszek)
2 pomidory obrane ze skórki i pokrojone w kostkę podobnie jak papryka
1 puszka cieciorki - cieciorkę osączamy z płynu
150 gr czerwonej soczewicy, dobrze wypłukanej na sicie.
2 średnie ziemniaki obrane i pokrojone w niedużą kostkę
1 litr wywaru warzywnego lub drobiowego 
ok 2 łyżek świeżego soku wyciśniętego z cytryny
sól/pieprz do smaku
świeża kolendra posiekana do posypania po wierzchu

Oliwę podgrzewamy w rondlu, dodajemy cebulę i smażymy na wolnym ogniu ok. 10 minut aż stanie się miękka i szklista. Dodajemy czosnek, smażymy mieszając parę minut i dodajemy suche przyprawy i pastę harissa. Chwilę smażymy i dodajemy paprykę i po paru minutach pomidory, przecier pomidorowy, cieciorkę, soczewicę, ziemniaki, wywar, sok z cytryny i gotujemy ok 20-30 minut aż ziemniaki i soczewica będą miękkie. Doprawiamy do smaku solą/pieprzem.
Zupę podajemy posypaną posiekaną świeżą kolendrą.

21 February 2016

Grochówka z boczkiem i zielonym groszkiem



To już druga zupa wciągu tygodnia, ale o tej porze roku gotuję ich dużo. W zimne dni lubię zjeść coś ciepłego. A ta zupa to w zasadzie grochówka ale inaczej :) Gęsta, pożywna, w przeciwieństwie do poprzedniej (kremowej z kurczakiem i estragonem) nie jest kaloryczna, a do tego ma piękny kolor i jest trochę jak słońce na talerzu :)
Przepis z książeczki "A Little Book of Soups"

Grochówka z boczkiem i zielonym groszkiem

1 łyżka oliwy
150 gr boczku wędzonego w plasterkach - pokrojone w kostkę
łyżka masła
1 por pokrojony w półplasterki (odcinamy zgrubiałe zielone liście i używamy tylko części miękkiej pora)
1 nieduża cebula posiekana
500 ml wywaru warzywnego lub drobiowego
1 marchewka pokrojona w półplasterki
2 łodygi selera naciowego
125 gr grochu żółtego suchego (w połówkach)
szczypta świeżo zmielonej gałki muszkatołowej
100 gr mrożonego zielonego groszku
sól/pieprz do smaku

Dzień wcześniej wieczorem płuczemy dokładnie groch i zostawiamy na noc by się namoczył.
Przed gotowaniem zupy odcedzamy.
W rondlu rozpuszczamy masło, dodajemy pokrojonego pora i cebulkę i smażymy mieszając na małym ogniu przez ok 10 minut. Dodajemy marchewkę, seler i mieszając smażymy jeszcze chwilę, następnie dodajemy odcedzony groch i szczyptę gałki muszkatołowej i zalewamy wywarem. Gdy się zagotuje, przykrywamy i gotujemy na małym ogniu 20-30 minut. Na patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy boczek aż będzie lekko chrupiący, odcedzamy i odkładamy na bok.
Miksujemy zupę blenderem dokładnie i dodajemy mrożony groszek i podsmażony boczek (można zostawić niewielką ilość boczku do przybrania zupy przed podaniem). Gotujemy jeszcze ok. 20 minut. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku i gotowe :)


16 February 2016

kremowa zupa z kurczakiem, estragonem i cytryną


Dawno się nie pojawiałam i muszę przyznać że ogromnie zatęskniłam za blogiem i pichceniem nowych dań. Nie znaczy to, że przez ostatnie miesiące nic się nie działo w mojej kuchni i nawet parę rzeczy mam schowanych w zanadrzu :) Mam nadzieję, że teraz już będą pojawiać się nowe wpisy nieco bardziej regularnie.
Dziś chciałam zaprezentować fajną zupę, pachnącą estragonem, bardzo kremową, bardzo kaloryczną, więc zdecydowanie nie dla osób na diecie :) Mimo, że zupa ma i dużo masła i śmietany, to cytryna daje jej lekkość smaku.
To moja pierwsza zupa z mojej nowej książeczki "A Little Book of Soups"

Kremowa zupa z kurczakiem, estragonem i cytryną

80 gr masła
2 średnie cebule, drobniutko posiekane
250 gr piersi z kurczaka, pokrojonej w małą kostkę (ok 1-1,5 cm)
4 łyżeczki suszonego estragonu
50 gr mąki
1 litr wywaru drobiowego lub warzywnego
2 cytryny - starta skórka i sok
4 łyżeczki sosu sojowego
300 ml śmietanki 30 %
sól/pieprz do smaku

W rondlu topimy masło, dodajemy cebulkę, przykrywamy i dusimy ok 15-20 minut aż stanie się bardzo miękka. Dodajemy kawałki kurczaka i estragon i obsmażamy mieszając 5 minut. Dodajemy mąkę, mieszamy i smażymy jeszcze minutkę. Następnie stopniowo dolewamy wywar mieszając stale. Dodajemy skórkę otartą z cytryn, część soku z cytryn i sos sojowy, mieszamy i gdy się zupa zagotuje przykrywamy, przykręcamy gaz i gotujemy ok 10 minut aż kurczak będzie miękki. Próbujemy i dodajemy soku z cytryny do smaku. Ja dałam prawie cały sok, ale to oczywiście zależy od wielkości cytryny i jak bardzo jest soczysta. Zupa nie powinna być zbyt kwaśna ale powinna mieć zdecydowanie kwaśny smak. Zdejmujemy zupę z ognia i odstawiamy na parę minut. Potem dodajemy śmietankę, stale mieszając i gotowe.
Podgrzewać zupę należy na średnim ogniu by się nam śmietana nie zważyła.
Życzę smacznego :)